Switch to our new maths teaching resources

Slide decks, worksheets, quizzes and lesson planning guidance designed for your classroom.

Lesson details

Key learning points

  1. In this lesson, we will develop our skills in planning how to solve, and then solving, a money problem using an educated guess and check strategy.

Licence

This content is made available by Oak National Academy Limited and its partners and licensed under Oak’s terms & conditions (Collection 1), except where otherwise stated.

Loading...

3 Questions

Q1.
Choosing 4 weights (one of each type), what is the heaviest mass you can build? Choices: 1 kg, 500 g, 100 g, 50 g, 20 g, 10 g
Correct answer: 1650 g
670 g
671 g
Q2.
Which is the lightest weight?
1510 g
18 kg
Correct answer: 180 g
Q3.
Choosing 4 weights (one of each type), what is the second heaviest mass you can build? Choices: 1 kg, 500 g, 100 g, 50 g, 20 g, 10 g
Correct answer: 1620 g
660 g
670 g

3 Questions

Q1.
Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Emily buys any three fruits. What is the cheapest total cost?
Correct answer: £0.75
£1.05
£1.5
Q2.
Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Emily buys three fruits. What is the most expensive total cost?
£1.20
£1.25
Correct answer: £1.35
Q3.
Apples cost £0.25, Oranges cost £0.35 and Lychees cost £0.45. Which of these choices would cost Emily more than £5.00?
3 of each fruit
4 of each fruit
Correct answer: 5 of each fruit

Lesson appears in

UnitMaths / Solving measure and money problems