Switch to our new maths teaching resources

Slide decks, worksheets, quizzes and lesson planning guidance designed for your classroom.

Lesson details

Key learning points

  1. In this lesson, we will learn how to use different strategies to solve questions involving money.

Licence

This content is made available by Oak National Academy Limited and its partners and licensed under Oak’s terms & conditions (Collection 1), except where otherwise stated.

Loading...

3 Questions

Q1.
Emily bought ONE of each sweet. How much did the sweets cost altogether?
An image in a quiz
£1
15p
Correct answer: 17p
7p
Q2.
Emily bought two different sweets. She paid 8p and did not need any change. What sweets did she buy?
An image in a quiz
Chocolate and Jelly Beans
Jelly beans and Yellow Candies
Correct answer: Lollipops and Yellow Candies
Q3.
Emily bought some sweets. The total cost of her sweets was 20p. She paid with a 50p coin. How much change did she receive?
20p
Correct answer: 30p
50p

3 Questions

Q1.
How many pennies are equal to £1
Correct answer: 100p
10p
1p
Q2.
George wants to buy one of each type of button. What is the cost of the buttons altogether?
An image in a quiz
Correct answer: £1
40p
50p
Q3.
George's dad bought two different types of buttons. He only spent 30p. What two buttons did he buy?
An image in a quiz
blue and green
Correct answer: red and green
yellow and red