Year 8
Looking at proportional relationships
Year 8
Looking at proportional relationships
Link copied to clipboard
These resources will be removed by end of Summer Term 2025.
Switch to our new teaching resources now - designed by teachers and leading subject experts, and tested in classrooms.
These resources were created for remote use during the pandemic and are not designed for classroom teaching.
Lesson details
Key learning points
- In this lesson, we will look at proportional relationships, in particular the unitary method whereby we calculate proportion as a ratio of 1:n.
Licence
This content is made available by Oak National Academy Limited and its partners and licensed under Oak’s terms & conditions (Collection 1), except where otherwise stated.
5 Questions
Q1.
Pens are sold in boxes. Each box contains 6 pens. How many pens are there in 5 boxes.
11
15
60
Q2.
If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 2 ice creams?
£240
240
Q3.
4 pens cost £4.40. What is the cost of 1 pen?

£1.01
£1.20
Q4.
4 bottles of sports drink cost £2.40. How much will 16 bottles cost?
£7.20
720
9.6
Q5.
4 bottles of sports drink cost £2.40. How much would 11 bottles cost?
£9.60
6.6
9.6