Looking at proportional relationships

Looking at proportional relationships

Lesson details

Key learning points

  1. In this lesson, we will look at proportional relationships, in particular the unitary method whereby we calculate proportion as a ratio of 1:n.

Licence

This content is made available by Oak National Academy Limited and its partners and licensed under Oak’s terms & conditions (Collection 1), except where otherwise stated.

Loading...

5 Questions

Q1.
Pens are sold in boxes. Each box contains 6 pens. How many pens are there in 5 boxes.
11
15
Correct answer: 30
60
Q2.
If 4 ice creams cost £4.80, what is the cost of 2 ice creams?
Correct answer: £2.40
£240
240
Q3.
4 pens cost £4.40. What is the cost of 1 pen?
An image in a quiz
£1.01
Correct answer: £1.10
£1.20
Q4.
4 bottles of sports drink cost £2.40. How much will 16 bottles cost?
£7.20
Correct answer: £9.60
720
9.6
Q5.
4 bottles of sports drink cost £2.40. How much would 11 bottles cost?
Correct answer: £6.60
£9.60
6.6
9.6

Lesson appears in

UnitMaths / Direct and indirect proportion