Year 8
These resources will be removed by end of Summer Term 2025.
Switch to our new teaching resources now - designed by teachers and leading subject experts, and tested in classrooms.
These resources were created for remote use during the pandemic and are not designed for classroom teaching.
Lesson details
Key learning points
- In this lesson, we will learn about the term 'rate' and apply it to problems that provide a given rate and need scaling.
Licence
This content is made available by Oak National Academy Limited and its partners and licensed under Oak’s terms & conditions (Collection 1), except where otherwise stated.
5 Questions
Q1.
Three of the same pen cost £5.40. How much do six of the same pen cost?
£10.40
£9.00
£9.80
Q2.
Pete is painting the walls of his bedroom. So far he has used 5 litres of paint and covered 24 m² of wall. What area will 20 litres cover?
100 m²
48 m²
72 m²
Q3.
Pete is painting the walls of his bedroom. So far he has used 5 litres of paint and covered 24 m² of wall. How much paint will 480 m² of wall require?
10 litres
20 litres
50 litres
Q4.
Ribbon is sold at a rate of £3 per 2 m. How much would I pay for 9 m of ribbon?
£15.00
£27.00
£33.00
Q5.
Amara is going on holiday. For every £15 she exchanges, she will receive $19. How much money will she get if she exchanges £112.50?
$190.00
$285.00
$88.81